مفاهیم برنامه نویسی اندروید

عملکرد اپلیکیشن های اندرویدی چگونه است؟

اپلیکیشن های اندرویدی چگونه کار میکنند؟

عملکرد اپلیکیشن های اندرویدی چگونه است؟

عملکرد اپلیکیشن حتما تجربه ی کار کردن با اپلیکیشن های اندروید را داشته اید. از هنگامی که اپلیکیشن اجرا میشود تا وقتی که آنرا میبندیم، حالت های مختلفی برای آن اتفاق می افتد. برای آشنایی با عملکرد اپلیکیشن اندروید با برنامه چی همراه باشید.

این مقاله دارای بخش های زیر است:
حالتهای عملکرد اپلیکیشن
آشنایی با Activity ها
متد (Method) های مختلف در عملکرد اپلیکیشن
ظاهر نرم افزار
محتوای اپلیکیشن اندروید

حالتهای عملکرد اپلیکیشن

phgjihd عملکرد اپلیکیشن
هنگام ساخته شدن اپلیکیشن های اندروید، درون آنها چندین عملکرد مختلف برای حالت های گوناگون قرار داده میشود. حالت هایی که برای عملکرد اپلیکیشن میتواند اتفاق بیفتد سه مورد هستند:
اجرا شدن: ما میتوانیم با لمس کردن آیکون یا اعلان یک اپلیکیشن، آنرا اجرا کنیم. در زمان اجرا شدن سرعت نکته ی بسیار مهمی است.
رفتن به پس زمینه: بسیار پیش آمده که وقتی با یک اپلیکیشن کار میکنیم، گوشی زنگ بخورد و آنرا پاسخ دهیم. یک اپلیکیشن به هر دلیلی میتواند به پس زمینه منتقل شود.
بستن کامل: معمولا بعد از اینکه کار با اپلیکیشن تمام میشود از آن خارج میشویم. سپس از لیست برنامه های در حال اجرا هم آنرا حذف میکنیم. در این زمان اپلیکیشن کاملا بسته میشود.

 

آشنایی با Activity ها

اکتیویتی های عملکرد اپلیکیشن Activity مفهومی است که در زمان برنامه نویسی اندروید بصورت تخصصی تر با آن آشنا خواهید شد. اما بصورت خلاصه میتوان گفت هر محیطی که در اپلیکیشن اندروید مشاهده میکنیم یک Activity محسوب میشود. برای مثال صفحه ای که در آن لیست خبرها وجود دارد، منوی کناری نرم افزار، صفحات تماس با ما و ارتباط با ما.
هر قسمت جداگانه در یک اپلیکیشن اندرویدی یک Activity مستقل است. هر اکتیویتی عملکرد مخصوص به خود را دارد. مجموع همه ی اکتیویتی ها در کنار هم عملکرد اپلیکیشن را مشخص میکنند.

 

متد (Method) های مختلف در عملکرد اپلیکیشن

متد های عملکرد اپلیکیشن متدها برای تعیین نحوه ی عملکرد اپلیکیشن در شرایط مختلف، استفاده میشوند. همانگونه که اشاره شد چند حالت مختلف ممکن است برای یک برنامه اتفاق بیفتد. به همین دلیل متدهای اصلی در یک برنامه اندرویدی را معرفی میکنیم:

متد onCreate: از نام این متد پیداست که مربوط به زمانی است که اپلیکیشن اجرا میشود. زمانی که اپلیکیشن شروع به کار میکند نیاز دارد تا بعضی از کار ها مثل بارگذاری عکس ها و دریافت اطلاعات از اینترنت را انجام دهد. همه ی این اعمال در متد onCreate اجرا میشوند. سرعت بالا آمدن اپلیکیشن به این متد بستگی دارد.

 

متد onResume: بعد از اجرا شدن متد onCreate و بالا آمدن نرم افزار، احتیاج است که اپلیکیشن ادامه پیدا کند (باز بماند). تا زمانی که در محیط اپلیکیشن باشیم متد onResume در حال اجرا میباشد. بیشتر تعامل کاربر با اپلیکیشن در این متد صورت میگیرد.

 

متد onPause: فرض کنید در حال کار با اپلیکیشنی هستید که دوستتان به شما زنگ میزند. به محض بالا آمدن صفحه تماس گوشی، اپلیکیشن فعلی به حالت onPause میرود. اپلیکیشن تماس گوشی هم که با برقرار شدن تماس اجرا شده، متد onResume آن تا زمانی که تماس را قطع نکرده باشید ادامه خواهد یافت.

اپلیکیشن میتواند به طریقه های مختلفی به متد onPause خود برود. حتی با زدن دکمه ی Recent App یا Home در موبایل هم میتوانید اپلیکیشن را به این متد ببرید. بعد از برگشتن دوباره به اپلیکیشن (بدون اینکه آنرا کاملا بسته باشید) دوباره متد onResume اجرا خواهد شد.

 

متد onDestroy: این متد زمانی اجرا خواهد شد که اپلیکیشن را کاملا ببندید. اگر از برنامه خارج شوید ممکن است کامل بسته نشده باشد. وقتی از برنامه های پس زمینه آنرا پاک کنید، این متد اجرا میشود و همه ی عملکرد اپلیکیشن را خاتمه خواهد داد.

 

ظاهر نرم افزار

عملکرد نرم افزار بحث مهمی است که باید بی نقص بودن آنرا با کدنویسی تضمین کنیم. اما عملکرد خوب باید با ظاهر خوب همراه شود. اگر ظاهر خوبی برای اپلیکیشن در نظر نگیریم کاربران از آن استقبال نمیکنند. ظاهر اپلیکیشن اندروید توسط کدنویسی و علم گرافیک درست میشود.
با زبان برنامه نویسی XML میتوان محل قرار گرفتن المان های مختلف را در صفحه کنترل کرد. رنگ ها را برای هر المان مشخص نمود و ظاهر اپلیکیشن را مرتب ساخت. اما برای استفاده از رنگ های مناسب و داشتن ظاهری هماهنگ، باید با علم گرافیک کمی آشنایی داشته باشیم.
اصول رنگ بندی و ترکیب کردن رنگ ها با یکدیگر را میتوانید با جستجو کردن در اینترنت یاد بگیرید. روانشناسی رنگ ها هم برای اینکه بتوانید حس خاصی را به مخاطبین القا کنید بسیار مفید است. همچنین در کنار همه ی اینها باید با نرم افزار فوتوشاپ هم آشنایی داشته باشید.

 

محتوای اپلیکیشن اندروید

تاثیر محتوا در عملکرد اپلیکیشن با کد نویسی و گرافیک میتوان ظاهر و عملکرد اپلیکیشن اندروید را تولید و تنظیم کرد. اما هر اپلیکیشن محتوایی دارد که از متن و فایلهای چندرسانه ای تشکیل شده اند. متن، عکس، موسیقی و فیلم هایی که در اپلیکیشن های متفاوت میبینید، در قسمتی از برنامه به نام Resource قرار گرفته اند.
Resource یعنی منابع و همه ی منابع اپلیکیشن اندروید در آن قسمت بارگذاری میشوند. در هنگام نیاز، میتوانیم از هرکدام از آنها استفاده کنیم. تصاویر شامل آیکون ها، عکس های برنامه و لوگو ها میباشند. متن های طولانی هم میتوانند در قسمت resources جا بگیرند.

آیا تا به حال تجربه برنامه نویسی اندروید را داشته اید؟ میتوانید با ثبت نظر خود این آموزش را تکمیل تر کنید.

برچسب ها

خانقلی علی

به برنامه نویسی و مخصوصا برنامه نویسی اندروید علاقه بسیار زیادی دارم. همه تلاشم هم اینه که با "برنامه چی" بتونم برنامه نویسی رو برای همه خیلی راحت کنم. به وبسایت ما خوش اومدین! 😉

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن