شفاف نامه چیست؟ توضیح ساده، انواع و کاربرد ها

وقتی کلمه شفاف نامه را سرچ کردید یعنی وارد دنیای ارزهای دیجیتال شده اید و میخواهید روی آنها سرمایه گذاری کنید. البته باید به شما بگویم حدود ۸۰% این سرمایه گذاری ها امروزه تبدیل به کلاهبرداری شده است. پس مهم ترین سندی که میتوانید کلاهبرداری بودن یا نبودن یک سرمایه گذاری را تشخیص دهید، شفاف نامه است. برای آشنایی کامل با برنامه چی همراه باشید.

شفاف نامه یا White paper یک سند یا نوشته ای است که تمام توضیحات مربوط به ایده آن پروژه را در خودش دارد. در حقیقت این فایل داستان بوجود آمدن ایده، نحوه شکل گیری و مخصوصا آینده این پروژه را به شما نشان می دهد. همانطور که از اسم شفاف نامه معلوم است؛ باید نوشته های این فایل تمام قسمت های پروژه را برای شما شفاف کند و هیچ ابهامی در آن وجود نداشته باشد. این سند برای شما توضیح می دهد که چه نیازی وجود داشته که این ایده بوجود آمده و در آینده این ایده به چه سمتی می رود.


اما شفاف نامه به چه دردی می خورد؟

قبل از توضیح کاربرد شفاف نامه باید با کلمه ICO یا عرضه اولیه توکن آشنا باشید.

کاربرد شفاف نامه

استارت آپ ها یا پروژه های مبتنی بر بلاک چین که برای شروع نیاز به سرمایه اولیه دارند و ارز دیجیتال ارائه میدهند، برای جمع کردن این سرمایه رویداد های مختلف میگذارند. در این رویداد ها پروژه خودشان را معرفی میکنند و بعد مقداری از ارز دیجیتال مخصوص پروژه را به پایین ترین قیمت ممکن برای فروش میگذارند. سپس بعد از جمع شدن سرمایه اولیه ICO به اتمام میرسد و دیگر ارز دیجیتال به این قیمت به فروش نمیرسد؛ بلکه دیگران برای خریدن باید مبلغ بیشتری را بپردازند.

درست مثل اشخاصی که خانه نیمه کارشان را پیش فروش میکنند که سرمایه موردنیاز برای تکمیل خانه را داشته باشند و سرمایه گذار هم خانه ای را می خرد که الان با کمترین قیمت موجود است اما بعدها ارزش و قیتمش بالاتر می رود. در ICO هم شما ارز دیجیتالی را میخرید که چون در ابتدای راه است خیلی ارزش ندارد اما بعد از مدتی با بکار گیری این ارز در محصول، تقاضا برای آن بیشتر می شود اما چون عرضه ثابت است پس ارزش این ارز دیجیتال بیشتر می شود و از این طریق شما سود میکنید.

white paper به چه دردی میخورد

همانطور که پیشتر گفتم حدود ۸۰% از این ICO ها تبدیل به کلاهبرداری شده اند، یعنی شما مقداری ارز دیجیتال خریداری کرده این ولی پروژه ادامه پیدا نکرده است و از آن ارز دیجیتال استفاده ای نشده. در نتیجه تقاضایی بوجود نیامده، پس آن ارز دیجیتال هیچ ارزشی پیدا نخواهد کرد و درواقع شما ضرر کرده اید! بابت چیزی پول داده اید که هیچ ارزشی ندارد. (البته استثنا زیاد هست و الان رمز ارز هایی وجود دارن که پروژه و شرکتشون کاملا از بین رفته ولی خودش وجود داره و دست به دست میشه). پس شفاف نامه مهم ترین رکن برای سنجیدن یک ICO کلاهبرداری است که البته نباید به همه شفاف نامه ها هم اعتماد کنید!


به چه شفاف نامه هایی باید اعتماد کرد؟

اعتماد سازی

شفاف نامه های معتبر، نه باید خیلی ساده باشند که اصلا احساس نیاز را در ایده پیدا نکنید و نه خیلی هم سنگین باشند. مثلا نباید از کلمه هایی استفاده کند که فقط موجب گیج شدن خواننده بشود. پروژه های معتبر دو نوع White Paper دارند:

  1. شفاف نامه سرمایه گذاری
  2. شفاف نامه فنی

شفاف نامه سرمایه گذاری درباره سود، درآمد و نحوه کار کردن سیستم صحبت می کند و تقریبا حالت عام دارد. یعنی برای تمامی افراد از هر سطح علمی مناسب است و کمک می کند تا حدی طریقه کار کردن سیستم و نقش گردش ارز دیجیتال در آن را متوجه بشوند.

شفاف نامه سرمایه گذاری

نقش گردش ارز دیجیتال یعنی این ارز دیجیتال چگونه داخل سیستم کار می کند، به چه اشخاصی میرسد و چه افرادی حق خرید و فروش آن را دارند یا چرا اصلا باید از ارز دیجیتال استفاده کنند؟ در این مدل از شفاف نامه، قطعا تیتری بعنوان نقشه راه (RoadMap) هم وجود دارد که یکی از مهمترین ویژگی های هر شفاف نامه ای است. این نقشه، مسیر کلی و چشم انداز پروژه را توضیح می دهد که از کجا شروع شده و به کجا می رود و در هر تاریخ چه چیزی را ارائه می دهد.

شفاف نامه فنی، بعد از اتمام شفاف نامه سرمایه گذاری و بررسی سیستم، نحوه سود و درآمد به سراغ شفاف نامه فنی میرویم که البته برای عموم مردم مناسب نیست و اکثرا برای افرادی است که از ارز دیجیتال و فناوری بلاک چین سر در می آورند و در این زمینه نیمچه تخصصی دارند! این مدل White Paper نحوه کارکردن سیستم را از لحاظ فنی توضیح می دهد. یعنی مثلا برای پیاده سازی، از شبکه بلاک چین اختصاصی استفاده شده است یا از شبکه های آماده که این امکان را دارند؟

شفاف نامه فنی

پس اگر اطلاعات کافی در حوزه بلاک چین ندارید و با خواندن شفاف نامه فنی گیج شده اید مشکلی ندارد و میتوانید از افرادی که اطلاعات کاملی در این حوزه دارند بپرسید. البته نباید انتظار داشته باشید که در شفاف نامه فنی تمام کار را با جزئیات توضیح بدهند چون به دلایلی که برای هر شرکت و استارتاپ ضروری است، بعضی از اطلاعات باید محرمانه باقی بمانند.

بطور خلاصه White Paper سرمایه گذاری، مثل منوی یک رستوران است و شفاف نامه فنی مثل دستور پخت آن غذاها میباشد. شما از قیمت و حتی مواد هر غذا مطلع اید ولی از نحوه پخت آن غذاها اطلاع خاصی به شما داده نمی شود.


بعد از اتمام شفاف نامه، حتما این سوال ها را از خودتان بپرسید

سوال های شفاف نامه

بعضی از شفاف نامه ها هستند که تیترهای مشخص و محتوای منسجمی دارند اما وقتی آن را می خوانید نمیتوانید تصمیم گیری درستی داشته باشید. این یعنی شفاف نامه موردنظر نتوانسته به طور کامل و البته ساده برای شما نحوه کارکرد سیستم را توضیح دهد. پس حتما برای نتیجه گیری سوال های زیر را از خود بپرسید:

  1. چه نیازی وجود دارد که این پروژه باید آن را حل کند؟
  2. این پروژه چگونه میتواند این نیاز را برطرف کند؟
  3. ارز دیجیتال چه کاربردی در این سیستم دارد؟
  4. چه کسانی مشتریان این سیستم هستند؟
  5. چگونه و چه مقدار سود به شما میرسد؟
  6. چقدر این پروژه ریسک دارد؟

سوالات خودتان را بپرسید

سوالی هست


در این مقاله سعی کردم همه موارد لازم و مربوط به White Paper را برای شما تشریح کنم. اما اگر هنوز سوالی در ذهن شما وجود دارد و نکته ای اضافه تر بلد هستید، با نوشتن آنها در قسمت نظرات ما را در تکمیل تر شدن این مقاله آموزشی یاری کنید.


منابع بیشتر برای مطالعه

میتوانید از منابع زیر برای مطالعه بیشتر در مورد شفاف نامه ها استفاده کنید:

1 دیدگاه دربارهٔ «شفاف نامه چیست؟ توضیح ساده، انواع و کاربرد ها»

  1. بازتاب: ۶ مرحله برای نوشتن یک شفاف نامه توپ! | برنامه چی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا