متد های جاوا

محاسبه معکوس سینوس در جاوا با متد asin

با متد asin آشنا شوید

محاسبه معکوس سینوس در جاوا با متد asin

مجاسبه سینوس معکوس در جاوا با متد asin
در کنار محاسبه سینوس، گاهی نیاز دارید در برنامه نویسی جاوا بتوانید معکوس سینوس را هم محاسبه کنید. متد asin میتواند این کار را برای شما انجام بدهد. برای یادگیری با برنامه چی همراه باشید. (منبع نوشته: TutorialsPoint).

 

توضیحات و نحوه کار متد asin

متد asin مخفف شده Arc Sine یا همان ارک سینوس است که در درس های دبیرستان شاید آن را به اسم “سینوس معکوس” خوانده باشید. کار متد این ست که یک مقدار عددی از شما میگیرد (که باید از نوع double باشد)، بعد مقدار زاویه ای را به شما میدهد، که اگر از آن زاویه سینوس بگیرید همین عدد ورودی تولید میشود (شاید یکم پیچیده توضیح دادم ولی اصلا پیچیده نیست و خیلی ساده ست). با یک مثال مفهوم آرک سینوس را بیشتر بررسی میکنیم.

زاویه ی ۳۰ درجه را در نظر بگیرید. اگر سینوس زاویه ۳۰ درجه را محاسبه کنید عدد ۰٫۵ حاصل میشود. حالا باید بدانید آرک سینوس دقیقا برعکس سینوس عمل میکند. یعنی در این مثال، مقدار ۰٫۵ را میگیرد و زاویه ۳۰ درجه را به عنوان حاصل به ما برمیگرداند.

 

قواعد نوشتن (Syntax)

یک نمونه از متد asin را مشاهده میکنید و میتوانید برای نوشتن از این الگو استفاده کنید:

double asin(double d)

 

پارامتر های ورودی

در این قسمت جزئیات پارامتر های ورودی (آرگومان ها) را برای این متد میبینید:

 • d – یک عدد از نوع داده اولیه double به عنوان ورودی دریافت میکند.

 

مقدار بازگشتی

 • متد asin مقدار سینوس معکوس آرگومانی که به آن داده ایم را محاسبه میکند و حاصل را به ما برمیگرداند.

 

مثال

public class Test { 

  public static void main(String args[]) {  
   double degrees = 45.0;
   double radians = Math.toRadians(degrees);

   System.out.format("The value of pi is %.4f%n", Math.PI);
   System.out.format("The arcsine of %.4f is %.4f degrees %n", Math.sin(radians),
     Math.toDegrees(Math.asin(Math.sin(radians))));
  }
}

در این مثال مشاهده میکنید که دو متغیر از نوع داده double و به نام های degrees (به معنی درجه) و radians (به معنی رادیان) تغریف کردیم. دقت کنید که با استفاده از متد toRadians، مقدار degrees را به رادیان تبدیل کردیم و در متغیر radians قرار داریم. سپس در ادامه نتایج را در خروجی نشان دادیم. دستور اول که فقط مقدار عدد پی را به ما نشان میدهد.

در دستور دوم از داخلی ترین پرانتز برای متد asin بررسی میکنیم که بدانید دقیقا چه کاری انجام شده است. در داخلی ترین دستور مقدار سینوس را محاسبه کردیم و degrees را به آن پاس دادیم. بعد حاصل این قسمت خودش به عنوان پارامتر به متد asin پاس داده شده است. بعد بازهم حاصل این قسمت را به عنوان پارامتر به متد toDegree پاس دادیم. زیرا مقدار بازگشتی متد asin برحسب رادیان است و آن را به درجه تبدیل میکنیم.

این کدها خروجی زیر را تولید میکنند.

 

خروجی

The value of pi is 3.1416
The arcsine of 0.7071 is 45.0000 degrees

اگر شما هم در موردی متد asin اطلاعاتی دارید و فکر میکنید در قسمتی توضیحات کامل ارائه نشده است، میتوانید با نوشتن پیشنهادات خودتان در قسمت نظرات (همین پایین) ما را در کامل تر شدن این مقاله یاری کنید.

 

سوالات خودتان را بپرسید

در این جلسه از دوره آموزشی جاوا درباره متد asin توضیحاتی را ارائه دادیم. اگر هنوز سوالی در ذهن شما قرار دارد یا قسمتی نیاز به توضیحات بیشتر دارد، سوالات خودتان را در قسمت نظرات بپرسید تا به سرعت به آنها پاسخ بدهیم.

 

برچسب ها

خانقلی علی

به برنامه نویسی و مخصوصا برنامه نویسی اندروید علاقه بسیار زیادی دارم. همه تلاشم هم اینه که با "برنامه چی" بتونم برنامه نویسی رو برای همه خیلی راحت کنم. به وبسایت ما خوش اومدین! 😉

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن