زبان کاتلین

۱۰ دلیل برای اینکه زبان برنامه نویسی کاتلین را انتخاب کنید

در کنفرانس I/O سال ۲۰۱۷ گوگل، زبان کاتلین به عنوان زبان رسمی اندروید معرفی شد. ممکن است این خبر برای کسانی که به تازگی شروع به یادگیری جاوا کرده اند و با زبان کاتلین آشنایی ندارند، کمی دلسرد کننده باشد. Kotlin یک زبان برنامه نویسی بسیار مشهور و قدرتمند است که میتواند جایگزین جاوا شود. اما چرا باید از زبان کاتلین استفاده کنیم؟ زبان کاتلین چه مزیت هایی دارد؟ با برنامه چی برای بررسی ۱۰ مورد از آن ها همراه باشید. (منبع نوشته: androidauthority)

این مقاله دارای قسمت های زیر است:
نصب بسیار آسان
سازگاری با جاوا
کد های دیگ بخار (Boiler plate) کمتر
افزودنی Synthetic
روش برنامه نویسی مخصوص به خود را داشته باشید
نداشتن ارور null pointer
عدم نیاز به سمی-کالن (نقطه-ویرگول)
سبک تر بودن از جاوا
پشتیبانی بسیار خوب
یاد گرفتن یک زبان جدید همیشه خوب است
سخن آخر
تجربه های خود را با در میان بگذارید


نصب بسیار آسان

نصب آسان کاتلین

قبل از عرضه نسخه ی جدید اندروید استودیو، توسعه دهندگان میتوانستند با نصب کردن پلاگین Kotlin، برنامه نویسی کنند. اما با ارائه ی اندروید استودیو ۳٫۰، اینکار به راحتی زدن یک تیک به نام “Include Kotlin Support” میباشد.


سازگاری با جاوا

سازگاری با جاوا کاتلین

کاتلین سازگاری کامل با جاوا دارد. یعنی شما میتوانید از فریم ورک های جاوا در زبان Kotlin هم استفاده بکنید. حتی اجازه دارید از دستورات ترکیبی از هر دو زبان هم دربرنامه نویسی خود استفاده کنید.


کد های دیگ بخار (Boiler plate) کمتر

boiler plate کاتلین

دیگ بخار یا Boiler plate در زمینه برنامه نویسی به کدهایی گفته میشود که مجبورید آنها را بنویسید. اما این کدها چیزی به عملکرد برنامه ی شما اضافه نمیکنند. زبان کاتلین از روش ها و ترفند هایی بهره میبرد که این کدهای اضافه را کاهش دهد. این کار به توسعه دهندگان کمک میکند برنامه ها را ساده تر و سریعتر کنند. یک نمونه از این موارد را در عکس زیر میبینید.

دیگ بخار کاتلین

افزودنی Synthetic

افزودنی زبان کاتلین

افزودنی های به درد بخور بسیار زیادی برای کاتلین وجود دارند. بسیاری از انها میتوانند زندگی را برای توسعه دهندگان اندروید به طور قابل توجهی آسان تر بکنند. یک مثال خاص از این افزودنی ها، Synthetic نام دارد. این افزودنی (extension) شما را از شر نوشتن findViewByID خلاص میکند. با نوشتن یک خط کد، میتوانید view ها را مستقیما و بدون نوشتن ID آنها صدا بزنید.

در پروژه های بزرگ، این ویژگی میتواند حجم کدهایی که مینویسید، و همچنین حجم اپلیکیشن را بسیار کاهش دهد.


روش برنامه نویسی مخصوص به خود را داشته باشید

روش برنامه نویسی کاتلین

برخلاف زبان جاوا که کاملا شی گرا میباشد، کاتلین هم میتواند شی گرا باشد و هم میتواند توسط توابع ساخته شود. یعنی اگر شما با شی گرایی راحت نیستید و یا آن را بسیار نامفهوم میدانید، مجبور نیستید که از آن استفاده کنید. آزادی عمل همیشه بسیار خوب است!


نداشتن ارور null pointer

نداشتن ارور null

این ارور با نام “اشتباه میلیون دلاری” شناخته میشود. خطای Null مربوط به ساختار خود زبان جاوا میشود. یعنی به صورت طبیعی این خطا را همراه خود دارد. این خطا مسئول اکثر اشکالات برنامه های اندرویدی میباشد. میتوان گفت مسئولیت اشکالات بیشتر از هر چیز دیگری به عهده ی Null است. زبان کاتلین سعی کرده تا جایی که میتواند این خطا را برطرف کند. اما هنوز هم تعداد کمی مورد خطای Null Safety در آن مشاهده میشود. مطمئنا این قابلیت به توسعه ی اندروید بسیار کمک خواهد کرد.


عدم نیاز به سمی کالن (نقطه ویرگول)

نقطه ویرگول کاتلین

شاید در ابتدا مورد کوچکی به حساب بیاید. اما در زبان کاتلین نیاز ندارید که دستورات را با نقطه-ویرگول تمام کنید. یعنی دیگر لازم نیست که ارور های مربوط به جا گذاشتن آنها را ببینید! البته هنوز هم اگر بخواهید میتوانید از آنها استفاده کنید. اما باز هم شما آزادید که انتخاب کنید.


سبک تر بودن از جاوا

کاتلین سبک تر از جاوا

نوشتن برنامه با زبان کاتلین در مقابسه با جاوا، باعث سنگین شدن برنامه نمیشود. با استفاده از زبان کاتلین، اپلیکیشن شما در بهترین سرعت و حجم خود ساخته میشود. کتابخانه ی کاتلین بسیار کوچک و کم حجم است و میتواند روی ماشین مجازی جاوا اجرا شود؛ دقیقا مانند زبان جاوا.


پشتیبانی بسیار خوب

پشتیبانی کاتلین

درست است که وجود کاتلین بصورت پیشفرض در اندروید استودیو چیز جدیدی است؛ اما برنامه نویسان مدتهاست که با این زبان آشنایی دارند و به استفاده از آن میپردازند. پس انجمن ها و منابع آموزشی زیادی برای زبان کاتلین وجود دارند که میتوانید از آنها استفاده کنید. همچنین حتی قبل از پشتیبانی رسمی گوگل از این زبان، برنامه هایی در اپ استور وجود داشتند که کاملا با زبان کاتلین نوشته شده بودند.


یاد گرفتن یک زبان جدید همیشه خوب است

یادگیری کاتلین

این یک فرصت استثنایی برای شماست که یک زبان جدید یاد بگیرید و دانش خود را گسترش بدهید. زبان کاتلین همچنین برای برنامه نویسی وب و برنامه نویسی سمت سرور هم استفاده میشود. پس میتوانید با یک تیر، دو نشان بزنید.


سخن آخر

نتیجه گیری

زبان کاتلین دارای مزیت های بسیار زیادی است که در این متن به مهمترین آنها اشاره کردیم. در اصل زبان کاتلین راحت خوانده میشود، گزینه ی مناسبی برای افرادی است که میخواهند برنامه نویسی را به تازگی شروع کنند و همچنین بسیار مدرن تر از جاوا است. به شما پیشنهاد میکنم برای برنامه نویسی اندروید از زبان کاتلین شروع کنید.


تجربه های خود را با در میان بگذارید

آیا تا کنون تجربه ی برنامه نویسی با کاتلین را داشته اید؟ نظر شما درباره ی این زبان برنامه نویسی و آینده ی آن چیست؟ نظرات و پیشنهادات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا