طراحی تجربه کاربری یا ux چیست

طراحی تجربه کاربری چیست؟ نظر ۱۵ متخصص را ببینید

شاید بهتر باشد با این جمله شروع کنیم که هنوز تعریف مشخصی برای اینکه تجربه کاربری یا UX چیست وجود ندارد. اما میتوانیم بگوییم که طراحی UX مفهومی است که ابعاد زیادی دارد و از شامل قاعده و قانون های مختلفی میشود. از این قاعده ها میتوانیم نمونه هایی مانند طراحی عکس العمل، معماری اطلاعات، طراحی دیداری، قابلیت استفاده و طراحی نحوه تعامل بین انسان و کامپیوتر را نام ببریم. با برنامه چی همراه باشید.

این مقاله دارای قسمت های زیر است:
تعریف طراحی UX یا تحربه کاربری
طراحی UX چیست؟
1- Laura Klein، سرپرست در Users Know، نویسنده کتاب UX برای استارتاپهای نوپا و ساخت محصولات بهتر
2- John Amir-Abbasi، محقق تجربه کاربری در فیسبوک
3- Jason Ogle، موسس و سازنده پادکست User Defenders
4- Justin Mifsud، موسس Usability Geek
5- Steve Krug، مشاور Usability، نویسنده کتاب Don’t Make Me Think و Rocket Surgery Made Easy
6- Martyn Reding، رییس بخش تجربه دیجیتال در Virgin Atlantic
7- Tomer Sharon، مدیر عامل، رییس بخش تحقیقات و معیارهای کاربری در Goldman Sachs، نویسنده کتاب Validating Product Ideas through Lean User Research.
8- Marieke McCloskey، محقق UX، استراتژیست محصول و سخنران.
9- Steve Portigal، سرپرست Portigal Consulting، نویسنده Doorbells, Danger and Dead Batteries and Interviewing Users.
1۰- Paul Boag، مشاور UX در Boagworks، نویسنده کتاب User Experience Revolution.
11- Joshua Porter، همکار در Rocket Insights.
12- Scott Johnsen، رییس بخش طراحی در Alto.
13- Whitney Hess، فاندر و مربی اجرایی در Vicarious Partners.
14- Cory Lebson، مشاور تحقیقات تجربه کاربری، نویسنده UX Careers Handbook.
15- Reed Jones، محقق ارشد طراحی UX در Autodesk.


تعریف طراحی UX یا تجربه کاربری

بر اساس تحقیقی که در دانشگاه آکسفورد درباره تعامل با کامپیوتر ها انجام شده است میتوانیم اینگونه بگوییم:

هدف طراحی UX در کسب و کار این است که “رضایت و وفاداری مشتریان را از طریق ابزار مناسب، راحت بودن استفاده و خوشحالی ایجاد شده از کارکردن با محصول، به دست بیاورد”.

طراحی ux چیست

به عبارت دیگر، طراحی UX به روند طراحی کردن محصولاتی گفته میشود که مفید هستند، کارکردن با آنها آسان است و به راحتی میتوانید با آنها ارتباط برقرار کنید. بهتر است این مورد را در ذهن داشته باشید که این طراحی کردن میتواند دیجیتالی باشد یا بصورت فیزیکی انجام بشود. همه این کارها به منظور بهتر کردن تجربه ای است که کاربران در حین کار کردن با محصول شما به دست می آورند و همچنین برای این است که مطمئن شوید چیزی که ساخته اید برای آنها ارزشمند خواهد شد.

اما متاسفانه هنوز تعریف جامعی برای طراحی UX وجود ندارد. پس برای اینکه به شما کمک کنم که دقیقا بفهمید درباره چه چیزی داریم صحبت میکنیم، ما ۱۵ تعریف و نقل قول از بزرگترین رهبران طراحی UX در دنیا را برای شما جمع آوری کرده ایم. میتوانید آنها را در ادامه بخوانید:


طراحی UX چیست؟

این سوال از هرکدام از این افراد پرسیده شده است: “شما چگونه طراحی UX را برای کسانی که به تازگی شروع به مطالعه آنها کرده اند توضیح میدهید؟

جوابهای آنها را میتوانید از اینجا مشاهده کنید:


۱- طراحی UX فرآیندی است که برای فهمیدن اینکه کاربر چه تجربه ای را از کار کردن با محصول شما به دست می آورد، استفاده میشود.

laura klein طراحی تجربه کاربری

Laura Klein، سرپرست در Users Know، نویسنده کتاب UX برای استارتاپهای نوپا و ساخت محصولات بهتر.

“اگر UX به معنای تجربه ای است که کاربر وقتی با محصول شما تعامل دارد به دست می آورد، پس تعریف طراحی UX یعنی اینکه بتوانیم مشخص کنیم این تجربه ها چه چیزهایی باید باشند.

طراحی UX همیشه میتواند اتفاق بیافتد. حتی اگر عمدی هم نباشد، بالاخره یک نفر درباره اینکه انسان و محصول چگونه قرار است با یکدیگر تعامل داشته باشند تصمیم میگیرد. اما طراحی UX خوب زمانی اتفاق می افتد که ما این تصمیم ها را به صورتی اتخاذ کنیم که همه نیاز های بیزینس و کاربران را بتواند بفهمد و مرتفع کند”.


۲- طراحی تجربه کاربری یک راه برای طراحی کردن است که در آن کاربران در نظر گرفته میشوند.

john amir abbasi طراحی تجربه کاربری

John Amir-Abbasi، محقق تجربه کاربری در فیسبوک.

“سوالی که پرسیدید ساده است، اما جواب آن ممکن است کمی پیچیده باشد، حتی گاهی میتواند باعث یه وجود آمدن بحث هایی هم بشود.

طراحی UX یکی از روشهای طراحی کردن است که همه جنبه های یک محصول یا یک سرویس را با در نظر گرفتن کاربران بررسی میکند. این روند فقط شامل کارکرد و زیبایی نمیشود: (قابلیت کارکرد و همچنین دسترس پذیری) برای یک محصول یا جریان و در کنار آنها مواردی مانند لذت بردن، احساسات چیزهایی هستند که مهندسی کردن و رسیدن به آنها بسیار دشوار تر است.

بله، شما طراح تعاملات کاربران را دارید، اما ممکن است شما استراتژی های تولید محتوا، معماری اطلاعات، محقق کاربران، مهندسان و مدیران محصول را در مجموعه خودتان داشته باشید. همه این افراد موظف هستند تجربه ای را به کاربران ارائه بدهند که برای استفاده آسان باشد و کاربران را با ارائه ارزش به آنها، راضی و خشنود بکند”.


۳- طراحی UX یعنی حل کردن مسائل با استفاده از تفکر

jason ogle طراحی تجربه کاربری

Jason Ogle، موسس و سازنده پادکست User Defenders.

“طراحی UX یک تمرین و فعالیت تفکر محور است که برای حل کردن مشکلات انسان ها و بیزینس ها به وجود آمده است. همچنین میتواند موانع را از سر اهدافی که کاربر میخواهد به آنها برسد بردارد. در نهایت همه این روندها باعث میشوند که رضایت و لذت به کاربران رسانده بشود”.


۴- طراحی تجربه کاربری یعنی سیستم هایی را طراحی کنیم که تجربه خارق العاده ای را برای کاربران رقم میزنند

justin mifsud طراحی تجربه کاربری

Justin Mifsud، موسس Usability Geek.

“طراحی تجربه کاربری (UXD یا UED) یک فرآیند است که همه دغدغه اش این است که تجربه بسیار خوبی را برای کاربرانش رقم بزند. بنابراین UXD شامل تعدادی از قواعد و قوانین مانند تئوری ها و نظریه های طراحی رابط کاربری، قابلیت استفاده، قابلیت دسترسی، معماری اطلاعات و تعامل بین انسان و کامپیوتر میشود.

طراحی UX توسط طراحان تجربه کاربری انجام میشود. یعنی کسانی که همه تمرکز خودشان را روی تعامل و اتفاقاتی که بین کاربر و سیستمی که در حال استفاده از آن میباشند گذاشته اند.

پس، برای مثال، یک طراح UX همه اصولی که باید رعایت بشوند تا یک محصول قابل دسترسی باشد را مشخص میکند. سپس همه این اصول را در روند طراحی یک محصول تجسم میکنند و به این روش همه کاربرانی که در حال استفاده از سیستم هستند، آن را دسترس پذیر میبینند”.


۵- تجربه کاربری میتواند ثابت کند که یک محصول تا چه اندازه میتواند مفید، آسان، رضایت بخش، قابل ارائه در بازار یا اعتیاد آور برای کاربران باشد

steve krug طراحی تجربه کاربری

Steve Krug، مشاور Usability، نویسنده کتاب Don’t Make Me Think و Rocket Surgery Made Easy.

“در ۱۰۰ کلمه توضیح بدهم؟ کار سختی است! (تا الان چهار کلمه رو گفتم، الانم شد ده تا). اگر بخواهیم دقیقا کلمه “User Experience” را بررسی کنیم، باید بگوییم بیشتر به مفهوم تحقیق و مطالعه درباره تجربه کاربری اشاره میکند (یعنی فهمیدن اینکه مردم چگونه یک محصول، یک سرویس یا یک سیستم را درک میکنند و با آن ارتباط برقرار میکنند) و طراحی UX (یعنی بهبود دادن یا دستکاری مقدار مفید بودن/رضایت بخشی/قابل ارائه بودن در بازار/ اعتیاد آور بودن استفاده از آن).

UX از ترکیب علومی مانند ارگونومی، طراحی کاربر محور و قابلیت استفاده/ معماری اطلاعات به وجود آمده است. البته بعد از موفقیت های بزرگی که iPhone توانست کسب کند، این علم آرام آرام به ۴۶ تخصص زیرمجموعه تبدیل شد که امروزه از آنها استفاده میشود. به دلیل میراث بزرگ و سابقه ای که در راضی نگه داشتن کاربران (یا قوی تر کردن تحربه کاربری) دارد، ممکن است گرایشاتی به این سمت پیدا کند که بیشتر باعث راضی کردن تولید کننده بشود (یعنی بیشتر کردن استفاده، فروش و اعتیاد سازی)”. {ببخشید آخراش یکم تلخ تموم شد}.


۶- طراحی تجربه کاربری، تحقق وعده های یک برند است

martin reding طراحی تجربه کاربری

Martyn Reding، رییس بخش تجربه دیجیتال در Virgin Atlantic.

“طراحی تجربه کاربری نقطه اوج محتوا، تحقیق، طراحی و استراتژی است و مصرف آن در رساندن، فروختن و استفاده کردن از یک کالا یا سرویس دیجیتال است. در بسیاری از نمونه ها، تجربه کاربری بصورت اتفاقی از برخورد میان کدها و فرضیاتی که راجع به مردم دارند درست میشود، پس من فکر میکنم که تفاوت این محصولات با برند ها در این است که برند ها قدر یک تجربه دیجیتال که با دقت و ظرافت تولید شده است را میفهمند. به روشهای زیادی میتوان اثبات کرد که تحقق وعده های یک برند از این طریق انجام میشود. همچنین فهمیدن این نکته بسیار مهم است که احساسی که کاربران از محصول شما میگیرند، چه تاثیر تبلیغاتی بزرگی برای شما دارد.”


۷- طراحی تجربه کاربری هنر و علم تولید احساسات مثبت از طریق تعامل با محصول است

tomer sharon طراحی تجربه کاربری

Tomer Sharon، مدیر عامل، رییس بخش تحقیقات و معیارهای کاربری در Goldman Sachs، نویسنده کتاب Validating Product Ideas through Lean User Research.

“طراحی UX هنر و علم تولید احساسات مثبت در میان مردمی است که با یک کالا یا سرویس در حال تعامل و کار کردن هستند”.


۸- طراحی تجربه کاربری یک تعهد است که برای طراحی  یک محصول، کاربر را در ذهن داشته باشیم

marieke mccloskey طراحی تجربه کاربری

Marieke McCloskey، محقق UX، استراتژیست محصول و سخنران.

“طراحی UX یک تعهد است که در هنگام ساختن یک محصول، آن را طوری بسازیم که کاربر را در ذهن داشته باشیم. این روند از جایی شروع میشود که شما باید بدانید مشتریان چه کسانی هستند و به چیزهایی نیاز دارند. سپس باید از این اطلاعات برای ساختن محصولات و خدماتی استفاده کنید که کیفیت زندگی آدم ها را بهتر کند.

ایده های طراحی همیشه از طریق فیدبک های واقعی که از مشتریان دریافت میکنید اعتبارسنجی میشوند. سپس اگر این فیدبک ها درست بودند، میتوانید اطمینان داشته باشید که محصول نهایی در میان کسانی که آنرا استفاده میکنند به خوبی کار خواهد کرد”.


۹- طراحی تجربه کاربری یک فرآیند خلاقانه و تحلیلی برای فهمیدن این است که یک وبسایت، دستگاه یا نرم افزار چگونه باید باشد

steve portigal

Steve Portigal، سرپرست Portigal Consulting، نویسنده Doorbells, Danger and Dead Batteries and Interviewing Users.

“اگر ما به یک محصول خلاقانه مانند وبسایت یا یک دستگاه یا یک نرم افزار نگاه کنید، طراحی تجربه کاربری برای آن یک فرآیند تحلیلی و خلاقانه برای فهمیدن آن است که بفهمید قرار است چه چیزی از آب در بیاید و قرار است چه کارهایی برای مردم انجام بدهد، چگونه قرار است از آن استفاده کنند، و اینکه قرار است چه شکلی باشد، چه صدایی داشته باشد، چه احساسی منتقل کند، چه بویی بدهد و چه مزه ای باشد”.


۱۰- طراحی تجربه کاربری خیلی بیشتر از طراحی کردن فقط برای یک صفحه نمایش است

paul boag طراحی تجربه کاربری

Paul Boag، مشاور UX در Boagworks، نویسنده کتاب User Experience Revolution.

“برای من طراحی UX خیلی بیشتر از طراحی کردن فقط برای یک صفحه نمایش است. تجربه کاربری توسط همه تصمیماتی که در یک سازمان گرفته میشود، یعنی از اتاق برنامه ریزی تا توسعه دهنده ای که آن را پیاده سازی میکند، تاثیر پذیر است.

برای مثال میتوانید دستبند جدید Disney Magicband را در نظر بگیرید. با اینکه این محصول هیچ رابط کاربری گرافیکی ندارد، اما هنوز هم استفاده کردن از آن با همه سنسور هایی که دارد و خدمات مشتریان فوق العاده اش، یک تجربه کاربری بسیار خوب را برای شما رقم خواهد زد”.


۱۱- طراحی UX یک طراحی است که در آن همه نقطه های تماس که تجربه کلی کارکردن با محصول یا خدمت شما را میسازند، شناسایی میکنید

joshua porter طراحی تجربه کاربری

Joshua Porter، همکار در Rocket Insights.

“طراحی تجربه کاربری به زبان ساده یعنی طراحی کردن، همراه با شناسایی نمودن همه نقطه های تماسی که شامل کلیات تجربه ی سرویس یا محصول شما میشود. پس این علم از طراحی دیداری و صفحه نمایش عبور میکند و به چیزهایی مانند مکاتبات ایمیلی، روشی که مردم تلفن ها را جواب میدهند، پیام های تبلیغاتی، سیاست های بازگشت، یادداشت های ارائه و هرچیزی که در این میان است، میشود.

این یک مسئله حیاتی است که در عصر اینترنت روی همه تجربه ای که میسازید تمرکز کنید. به این دلیل که شما نمیتوانید خودتان همه مشتریان را بصورت رو در رو ببینید. در نتیجه میتوانیم بگوییم کلمه UX از بین میرود و به یکی از روند های مورد نیاز برای طراحی هر محصول یا سرویس تبدیل میشود”.


۱۲- طراحی تجربه کاربری یک فرآیند برای فهمیدن عمیق این است که نیاز ها و دغدغه های کاربر چیست

scott johnsen طراحی تجربه کاربری

Scott Johnsen، رییس بخش طراحی در Alto.

“طراحی UX کاربرد هدفمند منطق و اصول برای ساختن تجربه هایی است که هر دو مورد ارزش و کاربردی بودن را به کاربر نهایی منتقل میکند. این یک فرآیند درک کردن عمیق برای یافتن دغدغه ها و نیازهای کاربران است، فهمیدن اینکه بزرگترین مشکلات آنها در کجا وجود دارند، سپس باید راه حل هی مناسب برای حل کردن این مشکلات پیدا کنید. خیلی کم پیش می آید که این روند فقط روی ساختن یک صفحه تنها متمرکز شده باشد، در عوض طراحی UX به معنی ساختن تعداد بیشماری از تعاملات است که همه سفر کاربر در محصول شما را شامل میشود و همچنین در کنار آن به برندینگ، طراحی و کاربرد نیز کمک میکند”.


۱۳- طراحی تجربه کاربری یک تعهد است که محصولات و خدماتی را توسعه بدهیم که هدف دارند، کاربر دوست هستند و جامعیت دارند

whitney hess طراحی تجربه کاربری

Whitney Hess، فاندر و مربی اجرایی در Vicarious Partners.

“تجربه کاربری یک تعهد است که محصولات و خدماتی را توسعه بدهیم که هدفمند هستند، کاربر دوست هستند و جامعیت دارند. این که دنیا را از دید مشتری های خود ببینید و سعی کنید که زندگی آنها را بهتر کنید، یک فرآیند بدون انتهاست.

پیدا کردن راه هایی برای سلامت ماندن کسب و کار و رشد پایدار آن هم یک فرآیند بی پایان است. این یک تعادل عالی میان ساخت پول و ساخت ارزش است”.


۱۴- این یک تمرین برای دیدن نیاز های مردم قبل، حین و بعد از توسعه محصول است

cory lebson طراحی تجربه کاربری

Cory Lebson، مشاور تحقیقات تجربه کاربری، نویسنده UX Careers Handbook.

“وقتی که فهمیدم منظور شما مفهوم دید کلی به این موضوع است، به عنوان یک محقق به طراحی تجربه کاربری بصورت خاص از دید طراحی تعامل نگاه کردم، یعنی یک تکه از کیکی به نام تجربه کاربری در کنار همه انواع مهارت های UX دیگر، که بعضی از آنها کاملا مربوط به طراحی هستند و بعضی دیگر از آنها خیر. من زیاد در این موقعیت بوده ام که مردم به عنوان طراح UX به من مراجعه کردند که در حال تحقیق بوده اند. البته حتما طراحان تجربه کاربری ای وجود دارند که تحقیقات هم انجام بدهند، اما من اینکار را نمیکنم. هویت UX من به سادگی یک پژوهشگر قدیمی ساده است. به همین دلیل، من به سراغ یک تکه دیگر از این کیک رفته ام، که دقیقا با طراحی UX در ارتباط است، اما هنوز کارها را موازی انجام نمیدهم”.


۱۵- طراحی تجربه کاربری یعنی خوشحال کردن کاربران با پیش بینی کردن نیاز های آنها و اینکه چیزی به آنها بدهیم که فکر نمیکردند برای آن درخواست داده باشند

reed jones طراحی تجربه کاربری

Reed Jones، محقق ارشد طراحی UX در Autodesk.

“بسیاری از مردم میگویند که نمیشود تجربه ها را طراحی کرد، چون تجربه ها چیزهایی هستند که مردم آنها را دارند، نه چیزهایی که قابل طراحی شدن باشند. از طرفی کاملا قبول دارم.

اما از طرف دیگر، UX ما را قادر میکند بفهمیم که چه چیزی یک تجربه خوب را میسازد و چه چیزی یک تجربه بد را به وجود می آورد. وقتی که همه چیز خوب پیش برود، المان های طراحی شده برای تجربه کاربری ناپدید میشوند و کاربر رضایت به دست می آورد، زیرا ما نیاز های او را پیش بینی کردیم که چیزی به او بدهیم که فکر نمیکردند برای آن درخواست داده باشند”.


جمع بندی

جمع بندی

همانطوری که میتوانید ببینید، طراحی UX تعاریف و برداشت های مختلفی دارد اما تقریبا همه آنها در این باره است که کاربر را در مرکز هرچیزی که خلق میکنید قرار بدهید. شما هم میتوانید برداشت خودتان از طراحی تجربه کاربری را در قسمت نظرات (همین پایین) با ما و دیگران به اشتراک بگذارید و به کامل تر شدن این مقاله کمک کنید.


منابع بیشتر برای مطالعه

میتوانید از لینک های زیر برای مطالعه بیشتر در این زمینه استفاده کنید:

2 دیدگاه دربارهٔ «طراحی تجربه کاربری چیست؟ نظر ۱۵ متخصص را ببینید»

  1. بازتاب: به روز رسانی Security Providers برای جلوگیری از SSL Exploit | برنامه چی | Barnamechi

  2. بازتاب: اکتیویتی اندروید چیست؟ چگونه اکتیویتی اندروید بسازیم؟ | برنامه چی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا