رابط کاربری چیست و چگونه باید طراحی شود؟


رابط کاربری چیست و چگونه باید طراحی شود؟

رابط کاربری
اگر در حوزه اپلیکیشن موبایل و یا طراحی وبسایت مطالعه کرده باشید، حتما با نام رابط کاربری آشنا هستید. یکی از مهمترین مواردی که در طراحی اپلیکیشن باید به آن توجه کنیم، طراحی درست رابط کاربری میباشد. برای آشنایی کامل با مفهوم و ویژگی های یک رابط کاربری خوب، با برنامه چی همراه باشید.

این مقاله دارای قسمت های زیر است:
معنی و مفهوم رابط کاربری چیست؟
رابط کاربری چه اهمیتی دارد و ما از کدام نوع آن استفاده میکنیم؟
طراحی رابط کاربری چگونه باید باشد؟
*ساده طراحی کنید
*از الگوهای رایج پیروی کنید
*از روش های به روز در طراحی استفاده کنید

معنی و مفهوم رابط کاربری چیست؟

مفهوم رابط کاربری
ساده ترین تعریف این است: رابط کاربری ابزاری است که باعث میشود کار کردن با فرآیندهای پیچیده، آسان شود. رابط کاربری نقش واسطه را دارد. یک روی آن ساده است تا کاربر بتواند به راحتی با آن کار کند؛ روی دیگر آن با ماشین در ارتباط است و فرآیندی پیچیده تر را طی میکند تا دستور کاربر اجرا شود. در زبان انگلیسی User Interface ترجمه میشود که به اختصار آنرا UI میگویند.
با این تعریف میتوانیم نمونه های عینی زیادی را به عنوان رابط کاربری در نظر بگیریم. درست است، رابط های کاربری محدود به طراحی اپلیکیشن و دنیای دیجیتال نمیشوند. هنگامی که شما پشت فرمان خودرو نشسته اید و توسط پدال گاز و کلاج و دنده خودرو را به حرکت می اندازید، در حال استفاده از رابط کاربری هستید؛ رابطی که اجزای آن فرمان، پدالهای گاز، کلاج، ترمز، دسته دنده و بقیه ی المان های داخل کابین هستند.
بنابراین میتوانیم آنها را به چند دسته ی نرم افزاری، سخت افزاری، گرافیکی (در این مورد توضیح خواهیم داد) و غیره تقسیم بندی کنیم.

رابط کاربری چه اهمیتی دارد و ما از کدام نوع آن استفاده میکنیم؟

اهمیت رابط کاربری
در طراحی اپلیکیشن ها، از رابط کاربری گرافیکی باید استفاده کنیم. یعنی المان هایی که کاربر با آنها کار میکند، همگی مواردی گرافیکی و دارای شکل هستند. رابط های گرافیکی زیرمجموعه ی رابط های کاربری نرم افزاری محسوب میشود. برای این که کاملا متوجه بشوید رابط کاربری کدام قسمت از یک نرم افزار است، باید یک مقایسه انجام دهیم.
زمانی بود که برای کار کردن با کامپیوتر ها باید در محیط DOS با کد نویسی همه ی دستورات را وارد میکردیم. (اگر تا بحال این محیط را ندیده اید، کلید Windows را نگه دارید و کلید R را بزنید، در پنجره باز شده کلمه cmd را بنویسید و اینتر را فشار دهید). اما امروزه همه ی ما با سیستم عامل هایی کار میکنیم که رابط گرافیکی دارند. تصاویر زمینه، آیکون پوشه ها و منو ها، رنگ نوار استارت و نوار ابزار و ظاهر اپلیکیشن ها، همگی اعضای این رابط کاربری گرافیکی را تشکیل داده اند.
همه ی کارهایی که کاربران با اپلیکیشنی که ما طراحی میکنیم انجام میدهند، با رابط کاربری در ارتباط است. بنابراین اگر میخواهیم اپلیکیشن عالی و پرطرفداری داشته باشیم باید رابط کاربری را به بهترین شکل ممکن طراحی کنیم. مهم ترین قوانینی که باید در این راه به آنها توجه داشته باشید را با هم بررسی میکنیم:

طراحی رابط کاربری چگونه باید باشد؟

طراحی رابط کاربری
بهترین پیشنهاد این است که به جای سازنده ی اپلیکیشن خود، مشتری آن باشید. همیشه از دید کاربران به اپلیکیشن خود نگاه کنید و مشکلاتی که با آن مواجه هستند را از بین ببرید. میتوانید از میان نظرات و پیشنهاداتی که برای شما میفرستند این مشکلات را پیدا کنید. در کنار آپدیت های مداوم برنامه خود، باید سه قاعده را همیشه رعایت کنید:

ساده طراحی کنید

رابط کاربری ساده
طراحی های گرافیکی در گذشته بسیار پر زرق و برق و پر از المان های مختلف بودند. اما امروزه با مطرح شدن بحث طراحی مینیمال، یک شعار را باید همیشه در نظر داشته باشید. “Less is More”، “کمتر، بیشتر است”. همین الان این جمله را بنویسید و روی میز کارتان قرار دهید. ایده ی کلی این است که هر چقدر اجزای کمتری در صفحه وجود داشته باشد، مقدار بیشتری از مفهوم را میتوان انتقال داد. حتما بنر هایی که در سطح شهر وجود دارند و پر از نوشته هستند را دیده اید. چندبار برای خواندن انشایی که روی آنها نوشته شده توقف کرده اید؟
اگر صفحه را شلوغ کنید کاربران به هیچکدام از مطالبی که نوشته اید توجه نخواهند کرد؛ این مفهوم جمله ی “Less is More” می باشد.
این همان روشی است که همه ی شرکت های بزرگ فناوری دنیا (مانند اپل و گوگل) از آن استفاده میکنند. به برنامه ها و سرویس هایی که این شرکت ها میسازند توجه کنید. همه ی آنها در نهایت کارایی، کاملا ساده هستند و مواردی که بیشترین استفاده را دارند، به راحت ترین شکل در دسترس هستند.

از الگوهای رایج پیروی کنید

الگو های طراحی رابط کاربری
کاربران باید بتوانند کار با اپلیکیشن شما را راحت یاد بگیرند تا شما هم مجبور نباشید زیاد از متن های راهنما استفاده کنید. بهترین راه برای انجام این کار، الگو برداری است. (دقت کنید الگو برداری با کپی کردن بسیار متفاوت است). هدف شما این است که کاربر احساس نا آشنا بودن با محیط نرم افزار را نداشته باشد. با بررسی کردن اپلیکیشن های پرطرفدار میتوانیم الگو های رایج در ساخت آنها را پیدا کنیم. در الگو برداری هم میتوانیم خلاقیت های زیادی را وارد رابط کاربری برنامه بکنیم.

به عنوان مثال تقریبا در اکثر اپلیکیشن ها، منوی نرم افزار را بصورت مخفی در لایه ای قرار میدهند که از کنار صفحه بیرون می آید. شما هم منوی نرم افزار را در آن قسمت قرار دهید. اما لازم نیست دقیقا مشابه بقیه ی سازنده ها عمل کنیم. میتوانیم با طرح و خلاقیت خودمان منو را طراحی کنیم و در آن قسمت قرار بدهیم. به مرور زمان و هنگامی که کاربران بیشتری با اپلیکیشن شما آشنا شدند، میتوانید طرح ها را تغییر داده و آرام آرام الگوی خاص خودتان را پیاده سازی کنید.

از روش های به روز در طراحی استفاده کنید

رابط کاربری به روز
طراحی گرافیکی همیشه به سمتی میرود که نهایت جذابیت دیداری را بتواند عرضه کند. همانطور که اشاره کردیم، امروزه طراحی ها به سمت مینیمال شدن پیش میروند. در مدل طراحی مینیمال (که گوگل آنرا متریال دیزاین می نامد)، باید سه اصل کلی را در نظر قرار دهید:
۱٫ ساده ترین حالت ها و اشکال هندسی را استفاده کنید.
۲٫ بیشترین مفهوم را برسانید.
۳٫ استفاده از رنگ های زنده و جذاب.
تا جایی که میتوانید از اشکال هندسی ساده و بدون بُعد (دو بعدی یا فلت) استفاده کنید. همچنین تا آنجایی که امکان دارد و به مفهوم صدمه نمیزند همه ی المان های اضافی را حذف کنید. استفاده از این روش آسان نیست. جا دادن بیشترین مفهوم در ساده ترین طرح، قسمت مشکل این روش است که با تمرین میتوانید عملکرد خود را بهتر کنید.

آیا تا به حال از اپلیکیشن یا سرویس دیجیتالی استفاده کرده اید که کار کردن با آن بسیار مشکل بوده باشد؟ تجربه های خود را با دیگران در میان بگذارید.

مفاهیم برنامه نویسی

علی خانقلیمشاهده نوشته ها

خانقلی علی

به برنامه نویسی و مخصوصا برنامه نویسی اندروید علاقه بسیار زیادی دارم. همه تلاشم هم اینه که با "برنامه چی" بتونم برنامه نویسی رو برای همه خیلی راحت کنم. به وبسایت ما خوش اومدین! 😉

9 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *