متد floor در جاوا

متد floor برای کار با اعداد در جاوا

یکی دیگر از متد های جاوا برای کار با اعداد، متد floor میباشد که میتواند اولین عدد صحیح کوچکتر از آرگومانی که به آن میدهیم را به ما برگرداند. برای آشنایی کامل و یادگیری نحوه استفاده از این متد با برنامه چی همراه باشید. (منبع نوشته: TutorialsPoint).


توضیحات و نحوه کار با متد floor

این متد دقیقا برعکس متد ceil است که قبلا درباره آن صحبت کردیم. یعنی این متد میتواند بزرگترین عدد صحیحی که کوچکتر از آرگومان میباشد را به ما برمیگرداند. یعنی ما یک عدد را به عنوان پارامتر به این متد پاس میدهیم، عددهایی که کوچکتر از این پارامتر هستند یک مجموعه را تشکیل میدهند. بزرگترین عدد صحیح موجود در این مجموعه توسط متد floor به ما برگردانده میشود.


نحوه نوشتن (Syntax)

در این قسمت میتوانید همه مدل های نوشتن برای متد floor را مشاهده کنید:

double floor(double d)
double floor(float f)

پارامتر های ورودی

در زیر میتوانید جزئیات پارامتر های ورودی (آرگومان های) این متد را میبینید:

 • یکی از انواع داده های double یا float

مقدار بازگشتی

 • این متد بزرگترین عدد صحیحی که از آرگومان کوچکتر باشد را به ما برمیگرداند. البته این عدد صحیح با نوع داده double برگردانده میشود.

مثال

public class Test { 

  public static void main(String args[]) {
   double d = -100.675;
   float f = -90;

   System.out.println(Math.floor(d));
   System.out.println(Math.floor(f)); 

   System.out.println(Math.ceil(d));
   System.out.println(Math.ceil(f));
  }
}

در این مثال مشاهده میکنید که دو متغیر از انواع داده اولیه double و float به نامهای d و f تعریف کرده ایم. سپس دو بار از متد floor و دوبار از متد ceil (که در جلسه قبل درباره آن صبحت کردیم) استفاده کرده ایم. همانطور که گفتیم متد floor میتواند بزرگترین عدد صحیح، در میان مجموعه اعدادی که از آرگومان (پارامتر ورودی) کوچکتر هستند را به ما برگرداند.

این کدها خروجی زیر را تولید میکنند.

خروجی

-۱۰۱٫۰
-۹۰٫۰
-۱۰۰٫۰
-۹۰٫۰

سوالات خودتان را بپرسید

در این مقاله از دوره آموزش جاوا درباره متد floor برای کار با اعداد در جاوا صحبت کردیم. اگر در این مورد سوالی در ذهنتان هست یا قسمتی نیاز به توضیحات بیشتر است، میتوانید در قسمت نظرات (همین پایین) بپرسید تا به سرعت به آنها پاسخ بدهیم. همچنین میتوانید با نظرات خود به ما در کامل تر شدن این مقاله آموزشی کمک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا