محاسبه کسینوس معکوس در جاوا با متد acos

محاسبه معکوس کسینوس در برنامه نویسی جاوا با متد acos

در کنار محاسبه کسینوس، گاهی نیاز دارید در برنامه نویسی جاوا بتوانید معکوس کسینوس را هم محاسبه کنید. متد acos میتواند این کار را برای شما انجام بدهد. برای یادگیری با برنامه چی همراه باشید. (منبع نوشته: TutorialsPoint).


توضیحات و نحوه کار متد acos

متد acos مخفف شده Arc Cosine یا همان آرک کسینوس است که در درس های دبیرستان شاید آن را به اسم “کسینوس معکوس” خوانده باشید. کار متد این ست که یک مقدار عددی از شما میگیرد (که باید از نوع double باشد)، بعد مقدار زاویه ای را به شما میدهد، که اگر از آن زاویه کسینوس بگیرید همین عدد ورودی تولید میشود (شاید یکم پیچیده توضیح دادم ولی اصلا پیچیده نیست و خیلی ساده ست). با یک مثال مفهوم آرک کسینوس را بیشتر متوجه میشوید.

زاویه ی ۶۰ درجه را در نظر بگیرید. اگر کسینوس زاویه ۶۰ درجه را محاسبه کنید عدد ۰٫۵ حاصل میشود. حالا باید بدانید آرک کسینوس دقیقا برعکس کسینوس عمل میکند. یعنی در این مثال، مقدار ۰٫۵ را میگیرد و زاویه ۶۰ درجه را به عنوان حاصل به ما برمیگرداند.


قواعد نوشتن (Syntax)

یک نمونه از متد acos را مشاهده میکنید و میتوانید برای نوشتن از این الگو استفاده کنید:

double acos(double d)

پارامتر های ورودی

در این قسمت جزئیات پارامتر های ورودی (آرگومان ها) را برای این متد میبینید:

 • d – یک عدد از نوع داده اولیه double به عنوان ورودی دریافت میکند.

مقدار بازگشتی

 • متد acos مقدار کسینوس معکوس آرگومانی که به آن داده ایم را محاسبه میکند و حاصل را به ما برمیگرداند.

مثال

public class Test { 

  public static void main(String args[]) {
   double degrees = 45.0;
   double radians = Math.toRadians(degrees);

   System.out.format("The value of pi is %.4f%n", Math.PI);
   System.out.format("The arccosine of %.4f is %.4f degrees %n", Math.cos(radians),
     Math.toDegrees(Math.acos(Math.cos(radians))));
  }
}

در این مثال مشاهده میکنید که دو متغیر از نوع داده double و به نام های degrees (به معنی درجه) و radians (به معنی رادیان) تغریف کردیم. دقت کنید که با استفاده از متد toRadians، مقدار degrees را به رادیان تبدیل کردیم و در متغیر radians قرار داریم. سپس در ادامه نتایج را در خروجی نشان دادیم. دستور اول که فقط مقدار عدد پی را به ما نشان میدهد.

در دستور دوم از داخلی ترین پرانتز برای متد acos بررسی میکنیم که بدانید دقیقا چه کاری انجام شده است. در داخلی ترین دستور مقدار کسینوس را محاسبه کردیم و degrees را به آن پاس دادیم. بعد حاصل این قسمت خودش به عنوان پارامتر به متد acos پاس داده شده است. بعد بازهم حاصل این قسمت را به عنوان پارامتر به متد toDegree پاس دادیم. زیرا مقدار بازگشتی متد acos برحسب رادیان است و آن را به درجه تبدیل میکنیم.

این کدها خروجی زیر را تولید میکنند.


خروجی

The value of pi is 3.1416
The arccosine of 0.7071 is 45.0000 degrees

اگر شما هم در موردی متد acos اطلاعاتی دارید و فکر میکنید در قسمتی توضیحات کامل ارائه نشده است، میتوانید با نوشتن پیشنهادات خودتان در قسمت نظرات (همین پایین) ما را در کامل تر شدن این مقاله یاری کنید.


سوالات خودتان را بپرسید

در این مقاله درباره متد acos توضیحاتی را ارائه دادیم. اگر هنوز سوالی در ذهن شما قرار دارد یا قسمتی نیاز به توضیحات بیشتر دارد، سوالات خودتان را در قسمت نظرات بپرسید تا به سرعت به آنها پاسخ بدهیم.

 1. بازتاب: جلسه سیزدهم - کار با اعداد در جاوا با کلاس Numbers | برنامه چی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا