سیستم عامل گوگل فوشیا می تواند جایگزین اندروید و Chrome OS شود

آپدیت خبر: گوگل به طور کامل انکار نکرده است که در حال کار کردن بر روی پروژه ای است که جایگزینی برای اندروید بیابد، اما این خبر تایم لاین بلومبرگ را منفجر کرده است. شرکت گوگل برای تصدیق اینکه هیچ برنامه پنج ساله ای برای جایگزینی اندروید با سیستم عامل گوگل فوشیا وجود ندارد به CNET اطلاع داده است. برای معرفی سیستم عامل گوگل فوشیا با برنامه چی همراه باشید. (منبع خبر: androidAuthority)

مدتی می شود که برای اولین بار آوازه سیستم عامل گوگل فوشیا به گوشمان خورده است. یک نوع سیستم عامل متن باز و مرموز که روزی می تواند جایگزین اندروید و سیستم عامل کروم به عنوان غول جستجوهای اینترنتی بشود، تا سیستم ها را یکپارچه بکند.

در حال حاضر پس از نزدیک به دو سال بعد از اولین چشم انداز پروژه فوشیا، گزارش جدیدی منتشر شده است که حاوی منابعی از نگاه شرکت به آینده است که شرایط کنونی سیستم عامل گوگل فوشیا و شرایط محتمل آن در آینده و موانع بسیار زیادی که پیش روی آن قرار دارد را به طور خلاصه توضیح داده است.

براساس منابع Bloomberg تیم فوشیا بر آن است تا سیستم عاملی تدارک ببیند که می تواند روی تمامی محصولات گوگل اجرا بشود، تمرکز بیشتری بر روی تعامل صوتی داشته باشد، خدمات هوش مصنوعی را ارائه بدهد و امنیت بالاتری را فراهم کند.

همانگونه که گوشی های پیکسل گوگل، اسپیکر های خانگی هوشمند و سخت افزار هایی که سیستم عامل کروم دارند، نقطه قوتشان سخت افزار است، گزارش همچین اشاره کرده است که سیستم عامل گوگل فوشیا برای این طراحی شده است که بر روی دستگاه های دیگری که از سیستم عامل اندروید استفاده می کنند نیز اجرا می شود.

Google Fuschia OS

گوگل در پی آن است که در سه سال آینده سیستم عامل گوگل فوشیا را در دستگاه های هوشمند خانگی جا دهد قبل از اینکه توجهش را بر روی لپتاپ ها متمرکز کند. وظیفه بزرگ جایگزین کردن برای اندروید که در نیم دهه آتی شاهد آن خواهیم بود، احتمالا بعد از آن اتفاق خواهد افتاد.

تمرکز اصلی برای طراحی فوشیا مقیاس پذیری آن است. گوگل به دنبال آن است که تمامی محصولاتی که با اندازه پس زمینه های متنوع به هم متصل شده اند، مانند تلویزیون ها (اندروید تی وی)، سیستم های سرگرم کننده خودروها و کامپیوتر های شخصی را پشتیبانی کند.

در حالی که سیستم عامل گوگل فوشیا هنوز تا آماده شدن فاصله زیادی دارد، یکی از منابعی که نامش فاش نشده ادعا کرده است که تیم مهندسی به دنبال راهی است تا در سه سال آتی جایی برای فوشیا در سیستم های هوشمند خانگی باز کند، قبل از اینکه سراغ لپتاپ ها برود. برای اینکه دید آیا می تواند این پروژه (جایگزین کردن برای اندروید) را به سرانجام برساند؟ باید دید در پنج سال آینده چه پیش خواهد آمد.

براساس گزارش، رئیس اجرایی گوگل، ساندر پیچای (Sunder Pichai)، و معاون ارشد مدیر عامل اندروید، هیروشی لاکهایمر (Hiroshi Lockheimer)، در حال رایزنی برای تعیین مسیر مشخصی برای پروژه هستند. با وجود این موانعی وجود دارد و پیچای هم با همان دیدی که کارکنان گوگل به فوشیا دارند حامی اصلی این تیم زبده صد نفره است تا نهایتا با این سلاح سری به مشکلات باقی مانده این سیستم عامل یک بار برای همیشه پایان بخشند.

به هر حال، از لحاظ فنی مسئله های زیادی وجود دارد که ابتدا باید آنها را مورد توجه قرار داد. با این حال بزرگ ترین نگرانی هیئت رئیسه، تاثیرات هرگونه کنار گیری از اندروید است. یعنی آثاری که بر روابط آنها با OEM هایی که بر سیستم عامل اندروید تکیه دارند. مسائلی مانند امنیت، مکان یابی و ردگیری کاربران، میتوانند منبع اصلی درآمد گوگل که تبلیغات میباشد را با مشکل مواجه کنند.

چشم انداز برداشتن توجهات از اندروید و سیستم عامل کروم و ورود به یک شرایط کاملا جدید به طور ناخودآگاه باعث شگفتی بسیاری شده است. بخصوص که اندکی پس ازاینکه براساس مقررات لایسنس اندروید موظف به پرداخت ۵ میلیارد دلار غرامت انحصار گرایی به اتحادیه اروپا شد، عملکردشان بیش از پیش مورد توجه جهانیان قرار گرفت.

مشکلات کوچکی هم درباره سازگاری سیستم عامل گوگل فوشیا وجود دارد. فوشیا بر مبنای هسته Zirkon بنا نهاده شده است، بر خلاف لینکوس که تشکیل دهنده هسته اندروید و سیستم عامل کروم است.

هر گونه رونمایی از سیستم عامل گوگل فوشیا می تواند باعث آن شود که بسیاری از سیستم عامل ها دیگر جایی در دستگاه های هوشمند نداشته باشند حتی سیستم عامل هایی که گوگل هم اکنون از آنها استفاده می کند.

در بیانیه ای که Bloomberg منتشر ساخته، سخنگویی از طرف گوگل تحقیقاتی که برای نرم افزارهای متن باز در حال بررسی هستند مانند فوشیا (به عنوان گزینه ای برای سرمایه گذاری در جهت نوآوری) را با زبانی ساده توضیح داده است. زمان نشان خواهد داد که آیا فوشیا آینده ای مانند سایر پروژه های بلندپروازانه گوگل خواهد داشت یا نه؟ و آیا از دیوار های کنترل کیفی گوگل عبور خواهد کرد یا نه؟

شما آخرین اخبار چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا به نظر شما در آینده سیستم عامل گوگل فوشیا جانشین اندروید و سیستم عامل کروم خواهد شد؟ در بخش نظرات، پاسخ های خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا