چگونه با یک تیم برنامه نویسی بصورت دورکاری کار کنیم؟

با تشکر از اینترنت، که در طول ۲۰ سال گذشته تغییر زیادی در سراسر جهان ایجاد کرده است. حرفه های جدید ظاهر شده اند و زمین رنگ و بویی بین المللی به خود گرفته است. در حال حاضر همکاری بسیار زیادی بین افراد مختلف از نقاط مختلف جهان وجود دارد. بسیاری از این کار ها هم بصورت دورکاری انجام میشوند. دوست دارید قواعد این مدل کار کردن را بدانید؟ با برنامه چی همراه باشید.

این مقاله دارای قسمت های زیر است:
دورکاری چه تغییری در کار به وجود می آورد؟
چرا شرکت ها تیم های دورکاری را انتخاب می کنند؟
مزایای کارکردن بصورت دورکاری
چالش های اصلی دورکاری
بهترین روش کار بصورت دورکاری
ملاقات منظم و دوره ای
به هم تیمی های خود اعتماد کنید تا کار به خوبی پیش رود
همواره با همکاران راه دور خود به گونه ای رفتار کنید که گویا شریک شما هستند
واضح است که باید وظایف را درک کنید
یاد بگیرید که به طور موثر با یک تیم از راه دور کار کنید
منابع بیشتر برای مطالعه

این تغییرات بر روی زندگی توسعه دهندگان نرم افزار نیز تاثیر گذاشته است. آیا می توانید به زندگی بدون اتصال به اینترنت فکر کنید؟ نه؟ من هم نه.


دورکاری چه تغییری در کار به وجود می آورد؟

یک تغییر بزرگ دیگر با کمک اینترنت به وجود آمده است: توسعه دهندگان نرم افزار پیش از جهانی شدن اینترنت، یا به صورت تنهایی یا با افرادی که در یک دفتر یا شرکت گرد هم آمده بودند، کار می کردند. اما امروزه روش کار توسعه دهندگان نرم افزار متفاوت است. شما می توانید با عملی به نام دورکاری، اعضای تیم توسعه دهنده را از سراسر جهان در کنار خود داشته باشید.

اکثر شرکت ها و کمپانی های بزرگ، چندین دفتر در کشورهای مختلف دارند و تیم های بین المللی تشکیل می دهند. با کمک اینترنت این امر کاملا طبیعی است که با همکاران خود در هند یا روسیه بصورت دورکاری، کار کنید، حتی اگر در آلمان یا در ایالات متحده نشسته باشید و فرسنگ ها از همکاران خود دور باشید.

تغییرات دورکاری

من همچنین با تیم های مختلفی دورکاری را تجربه کرده ام. درست است که در این کار افراد خوب بسیاری را خواهید شناخت و در مورد فرهنگ های متفاوت کشورها مطالب جالبی خواهید آموخت، که سبب میشود دورکاری بسیار زیبا و رنگارنگ باشد! اما با این حال، چنین همکاری هرگز آسان نخواهد بود.

همیشه برای ایجاد یک ساختار تیمی موثر و یکدست، مدت زمانی طولانی باید سپری شود تا تیم شکل بگیرد و به دلیل عادت های مختلف کار اعضای تیم دورکاری، هر دو طرف نیاز به صبر زیادی دارند. با در نظر گرفتن تمام این موارد، من واقعا از کار در چنین حالتی لذت می برم، و امیدوارم در آینده شانس بیشتری در این زمینه نیز داشته باشم.


چرا شرکت ها تیم های دورکاری را انتخاب می کنند؟

من از دیدگاه خودم دو مزیت بزرگ در دورکاری میبینم.

اولین مزیت این روش این است که واقعا پیدا کردن تیم توسعه دهندگان خوب نرم افزاری در مکان هایی مانند شهرها بزرگ و در همه جاهایی که بسیاری از شرکت های فن آوری وجود دارند، دشوار است. شرکت های بزرگ فناوری معمولا در نزدیکی یکدیگر قرار دارند تا بتوانند ارتباطات خوبی بین خودشان برقرارکنند. از سوی دیگر، کشورهای متعددی در سراسر جهان وجود دارند که دارای کمپانی های بزرگ تکنولوژی نیستند. اما آنها دارای تعداد زیادی توسعه دهنده نرم افزار هستند. بنابراین برای شرکت های بزرگ فناوری بهتر است بخش هایی از تیم های خود را در این کشورها بصورت دورکاری ایجاد کنند.

مزیت دوم این مدل کار کردن این است که پول در تیم از راه دور ذخیره می شود: کشورهایی به اصطلاح ارزان قیمت وجود دارند که در آن توسعه دهندگان کمتر از نصف قیمت نسبت به سایر کارکنان کشورهای دیگر کار می کنند. با این حقوق و دستمزد دریافت شده از تیمهای دورکاری، هنوز هم به طور متوسط حقوق و درآمدی ​​بیش از حد میانگین حقوق در کشور خود را دریافت می کنند.

من نمی دانم که این مدل کار تا چه اندازه دوام خواهد داشت، اما هر روز بیشتر و بیشتر محبوب می شود. اگر شما یک برنامه نویس هستید و یا یک تیم برنامه نویسی را هدایت می کنید، شانس خوبی وجود دارد که یک روز شما در چنین تیمی مشارکت کنید.


مزایای کارکردن بصورت دورکاری

زمانی که من یک کودک بودم، همیشه می خواستم دوستان مختلفی از کشورهای دیگر داشته باشم. من در مورد چگونگی زندگی آنها و عادت هایشان کنجکاو بودم. بعدها، به عنوان یک دانش آموز فرصتی برای دیدار با برخی از افرادی که از کشورهای دیگر آمده بودند داشتم، اما نه اینکه با تعداد زیادی از مردم کشورهای مختلف آشنا شوم.

زمانی که من شروع به کار در یک شرکت بین المللی کردم، جایی که ما با تیم های دورکاری کار می کردیم، من به آنچه که در دوران کودکی آرزو داشتم رسیدم. با تشکر از این مدل کار، چندین همکار از سراسر جهان به دست آوردم.

مزایای دورکاری

آنها معمولا از ما بازدید میکنند و من نیز فرصت کمی برای بازدید از کشور آنها داشته ام. کشورهایی که من پیش از این هرگز به آنجا سفر نکرده بودم. من در مورد فرهنگ و عادت های مختلف چیزهای زیادی را یاد گرفتم. همچنین روشهای مختلف تفکر را آموختم که این موضوع به من کمک زیادی کرد.

بنابراین، کار در چنین ساختاری، فرصتی برای شناختن افرادی که دور از شما زندگی می کنند را می دهد.علاوه بر اینih، این نوع کار کردن یک شانس خوب برای یادگیری زبان، به ویژه برای یادگیری زبان انگلیسی است، زیرا این زبان در اکثر شرکت ها مورد استفاده قرار می گیرد.


چالش های اصلی دورکاری

چالش دورکاری

به طور معمول، همراه با مزایای این مدل کار، معایبی نیز وجود دارد. اما بگذارید به شیوه ای مثبت فکر کنیم و به جای معایب آنها را چالش بنامیم و ببینیم که چه راه حلی برای این چالش ها ممکن است؟

 • یکی از بزرگترین چالش هایی که من در دورکاری تجربه کردم محدودیت های ارتباطات آنلاین است. اگر با همکارانتان در یک مکان کار می کنید، می توانید در هر زمانی که موضوعی برای شما روشن و شفاف نیست از آن ها سوال بپرسید. یا شما می توانید مانیتور خود را به آنها نشان دهید و سریعا پشتیبانی دریافت کنید و این کار واقعا راحت است. شما همچنین می توانید زمانی که اعضای تیم با یکدیگر در مورد یک موضوع صحبت می کنند، شنونده باشید. حتی اگر شما به طور مستقیم در بحث شرکت نکنید. بنابراین بعدا اگر شما با همان موضوع یا مسئله روبرو شدید، می دانید که چه کسی می تواند از شما حمایت کند.
 • علاوه بر این، بسیاری از بحث های واقعا آموزنده در خارج از دفتر اتفاق می افتد. مثلا در رستوران در طول ناهار، در آشپزخانه هنگام صرف قهوه، و یا در یک برنامه در بعد از ظهر. این موارد همگی راه های ارتباطی است که یک تیم دورکاری واقعا نمی تواند انجام دهد.
 • همچنین اغلب، اعضای تیم دورکاری، زبان مادری انگلیسی ندارند. که این امر نیز همچنین می تواند عدم درکی یکسان از یک مسئله را ایجاد کند.
 • یکی دیگر از مسائل مربوط به ارتباط، تفاوت زمانی در کشور های مختلف است. ممکن است تفاوت زمانی چند ساعته بین دو بخش تیم باشد. به طوری که ساعت کاری آن ها واقعا با هم مطابقت نداشته باشد.
 • آخرین باری نیست که من باید تفاوت های فرهنگی را ذکر کنم. اگر اعضای تیم شما از یک فرهنگ متفاوت می آیند، می توانند یک دین متفاوت و عادت های متفاوت داشته باشند. باید بتوانید با این تفاوت ها کنار بیایید.
 • همچنین در فرهنگ کاری، تفاوت هایی وجود دارد. به عنوان مثال، زمانی که در آلمان کار می کردم، باید سه ماه قبل از استعفا از قرارداد به تیم مهلت بدهم تا زمان کافی برای پیدا کردن کسی که قرار است در پست جدید مشغول به کار شود، داشته باشند و تمام دانش را باید به فرد جدید انتقال بدهم. همانطور زمانی که من با مردم اوکراین مشغول کار بودم، مدت دو هفته متوالی با تیم کار کردم. در این دو هفته، کاملا طبیعی بود که برخی از افراد در تعطیلات باشند. بنابراین آنها ممکن بود فقط شش یا هفت روز در دفتر حضور داشته باشند. اگر یکی از اعضای کلیدی تیم در تعطیلات باشد شما به سادگی هیچ فرصتی برای حفظ یک پروژه پایدار نداشته باشید.

بهترین روش کار بصورت دورکاری

چگونه می توان به طور موثر با تیم دورکاری کار کرد و چالش های بسیاری را در این مورد حل کرد؟ این نکات را که در طول تجربه به من ثابت شده است را امتحان کنید.

بهترین روش دورکاری

ملاقات منظم و دوره ای

اگر اعضای تیم گاهی اوقات با یکدیگر قرار ملاقات بگذارند، واقعا مفید است. همچنین اگر امکانش هست، شخصا به عنوان مدیر پروژه با اعضای تیم خود ملاقات کنید تا بتوانید با فرهنگ همکاران خود آشنا شوید. ارتباط بین همکاران زمانی که آنها یکدیگر را می شناسند بسیار بهتر می شود.

ملاقات تیم ها

ایده خوبی است که سفرهای تجاری را برای دوره حساس پروژه و همچنین برای کارگاه های بزرگتر انجام دهید. از سوی دیگر، چنین سفرهای تجاری هزینه زیادی را شامل می شود در حالی که اکثر شرکت ها واقعا از نظر هزینه محدود هستند.


به هم تیمی های خود اعتماد کنید تا کار به خوبی پیش رود

بر اساس تجربه من، مهم ترین ابزار مورد نیاز برای همکاری، اعتماد است؛ شما باید به دانش همکاران خود اعتماد کنید و همچنین نیاز است که به آن ها اطمینان داشته باشید که آنها قبل از اتمام تاریخ تعیین شده، وظایف خود را به سرانجام می رسانند. اگر وضعیت تیم را هر روز بررسی کنید، تیم به مررو زمان متوقف می شود، چرا که عدم اعتماد شما را نشان می دهد.

اعتماد به تیم

زمانی که شروع به کار با یک تیم دورکاری می کنید ابتدا سعی کنید سبک کار اعضای تیم را درک کنید و به همکاران خود اجازه دهید که سبک کار شما را نیز درک کنند. پس از آن، سعی کنید همکاری خود را به گونه ای تنظیم کنید که متناسب با تمام سبک های کاری اعضای تیم باشد.


همواره با همکاران راه دور خود به گونه ای رفتار کنید که گویا شریک شما هستند

زمانی که تمام اعضای تیم در یک دفتر کار می کنند، ساعت کار اصلی برای ورود و خروج تنظیم می شود. اما برای تیم دورکاری که به طور معمول در یک آن واحد در دسترس نیستند، فرایندهای زمانی را مشخص کنید (به دلیل ناهار، دعا و غیره) و در آن دوره زمانی با آنها تماس نگیرید. همچنین، تعطیلات ملی هر کدام از همکاران تیم پروژه را در نظر بگیرید.


واضح است که باید وظایف را درک کنید

در اغلب موارد، یک بخش از تیم، اطلاعات بیشتری در مورد وظایف خود دارد زیرا آنها تجربه بیشتری در مورد این موضوع دارند یا اینکه در صورتی که صاحب محصول مشابه باشند، می توانند به همه سوالات مربوط به وظایف پاسخ دهند. این بخش از تیم، مسئول انتقال همه اطلاعات لازم برای اعضای تیم راه دور است.

برای جلوگیری از سوء تفسیر وظایف، بهترین شیوه استفاده از فرم های ارتباطی نوشتاری است که برای کل تیم قابل مشاهده است، مانند سیستم های چت گروهی، گروه های چت و ایمیل. تمام اطلاعات را به تیم دورکاری ارائه دهید، بگذارید آنها از طریق سیستم اطلاعات را بخوانند و سپس اجازه بدهید که سوالات خود را در مورد وظایف بپرسند. اگر درباره چیزی اطمینان ندارید، قبل از پاسخ دادن به آنها، نکات را با صاحب محصول بررسی کنید. همیشه سؤال ها و پاسخ ها را به طور کتبی مستند کنید.

وظایف تیم دورکاری

اگر در یک تیم دورکاری کار می کنید، همیشه سعی کنید درک درستی از وظایف خود داشته باشید. اگر شما در مورد وظایف خود درک شفافی ندارید، سوالات خود را جمع آوری کنید و آنها را برای تیم ارسال کنید تا به شما آگاهی بدهند. تا زمانی که ۱۰۰ درصد در مورد وظایف خود مطمئن نیستید، شروع به کار بر روی وظایف خود نکنید. همچنین توصیه ی خوب برای شما این است که طرح کوچکی از پروژه پیاده سازی کنید و در مورد طرح خود با تیم، قبل از اجرای طرح اصلی بحث کنید، به ویژه اگر شما نیاز به تغییر در کد نوشته شده دارید.

در صورت ایجاد سوال در هنگام کار، با فراغ خاطر سوال را برای اعضای تیم خود بنویسید. برای روشن و شفاف شدن چنین سوالاتی، یک تماس کوتاه با اشتراک گذاری صفحه بین اعضای تیم، یکی از موثرترین روش ها است.

برای ادغام تمام تغییرات در کدبندی، یک نرم افزار اختصاصی که همه تغییرات را بررسی می کند، کدها را به یک کد واحد تبدیل می کند و سپس کد را آزمایش می کند گزینه ای مناسب است.


یاد بگیرید که به طور موثر با یک تیم از راه دور کار کنید

کار کردن با یک تیم توسعه دهنده دورکاری در چند دهه گذشته بسیار رایج شده است. برقراری ارتباط با همکاران از سراسر جهان کاملا چالش برانگیز است، اما اگر اعضای تیم به عنوان شریک در نظر گرفته شوند، این نوع همکاری کاملا عملی است.

موثر بودن در remote work

اگر احترام و اعتماد درون تیم وجود داشته باشد و ارتباطات به شیوه ای روشن و به خوبی مستند شود، هیچ فاصله‌ای برای کار موثر و سازنده با اعضای تیم وجود ندارد.

اگر شما هم تجربه دورکاری را داشته اید یا در ین باره سوالی دارید، میتوانید با نوشتن آن در قسمت نظرات، این مقاله آموزشی را کامل تر کنید.


منابع بیشتر برای مطالعه

از لینک های زیر میتوانید برای مطالعه بیشتر در این زمینه استفاده کنید.

2 دیدگاه دربارهٔ «چگونه با یک تیم برنامه نویسی بصورت دورکاری کار کنیم؟»

 1. سلام خسته نباشید.
  یک سوال داشتم: چجور میشه یه گروه داشت که هر کی با زبان مختلفی کارکنه و در آخر سر هم بشه؟؟
  یعنی نحوه سر هم کردن زبان های مختلف چیه؟

  1. سلام و خسته نباشید خدمت شما.
   اولین نکته ای که باید در نظر داشته باشید این هست که پروژه های شما میتونن با چند زبان اجرا بشن یا نه؟ و اینکه میتونین اون رو به قسمت های مختلف تقسیم کنین یا نمیتونین، اگر جواب منفی هست که باید تیم رو یکدست تر بکنید. اما اگر میشه این کار ها رو کرد، میتونین از روش هایی مثل اسکرام و یا هر روشی که براتون بهتر هست برای مدیریت تیم استفاده کنین. خیلی برای مدیریت به شما کمک میکنن.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا