برنامه نویسی اندروید ارزش یادگیری دارد

آیا برنامه نویسی اندروید ارزش یادگیری دارد؟

شاید شما هم جمله هایی شبیه به اینکه “دوره برنامه نویسی اندروید تمام شد” یا “برنامه نویسی اندروید ارزش یادگیری ندارد” یا هر جمله ای با این مفهوم را از افراد زیادی شنیده باشید. معمولا هم دوستانی این حرف را میزنند که اطلاعات دقیقی درباره دنیای برنامه نویسی ندارند. اما واقعیت کدام است؟ آیا وقت گذاشتن برای یادگیری برنامه نویسی اندروید یا ساختن اپلیکیشن برای این پلتفرم هنوز به درد بخور است؟ در این نوشته از بلاگ برنامه چی جواب این سوال را پیدا میکنیم.

شروع برنامه نویسی اندروید ارزش دارد

اگر درباره یادگیری برنامه نویسی دو دل شده اید، پیشنهاد میکنم حتما این نوشته را با حوصله مطالعه کنید. در این مقاله دلایل یادگیری برنامه نویسی اندروید، اهمیت یادگیری برنامه نویسی اندروید، مارکت این پلتفرم و آینده کار در این زمینه را با هم بررسی کرده و در نهایت از همه اینها نتیجه گیری میکنیم. با ما همراه باشید.


ویدئو: برنامه نویسی اندروید ارزش یادگیری دارد؟


دلایل یادگیری برنامه نویسی اندروید

به نظرم قبل از تصمیم گرفتن برای شروع هرکاری، باید همه دلیل هایی که برای انجام دادن و انجام ندادن آن کار داریم را سبک و سنگین کنیم. با این کار تصمیم گیری برای ما بسیار راحت تر میشود. پس قبل از هرچیز مهمترین دلیل هایی که برای یاد گرفتن برنامه نویسی اندروید وجود دارند و اینکه آیا برنامه نویسی اندروید ارزش یادگیری دارد یا نه را با هم مرور میکنیم و سراغ قدم های بعدی میرویم.


1- تولید دستگاه های بیشتر و قدرتمند تر

اولین و شاید بهترین دلیل اینکه اندروید ارزش یادگیری دارد، این باشد که هرسال دستگاه های بهتر و بیشتری با سیستم عامل اندروید به بازار عرضه میشوند. یعنی تقاضا برای گوشی های هوشمند روز به روز در حال افزایش است. تولید و فروش گوشی های اندرویدی باعث ایجاد یک زیرساخت گسترده برای اپلیکیشن های اندروید میشود که در نهایت تقاضا برای اپلیکیشن های کاربردی تر را بالا میبرد.

موبایل اندروید ارزش یادگیری دارد

همچنین با قدرتمند تر شدن این دستگاه ها، برنامه نویس های اندروید میتوانند ایده های پیچیده تری را عملی کرده و به بازار ارائه بدهند. علاوه بر همه اینها، سیستم عامل اندروید دیگر محدود به گوشی های هوشمند نیست. امروز نسخه های مختلف اندروید روی ماشین، تلویزیون، گجت های پوشیدنی، عینک های هوشمند و غیره در حال اجرا شدن هستند.


2- دید خوب برای برنامه نویسی در حوزه های دیگر

یکی دیگر از دلایلی که باعث میشود برنامه نویسی اندروید ارزش بیشتری پیدا کند این است که برنامه نویسی اندروید میتواند مهارت های شما در توسعه نرم افزار ها را بسیار ارتقا بدهد. به دلیل وجود حوزه های مختلف در برنامه نویسی اندروید و ساخت نرم افزار های موبایل، وقتی که به کدنویسی برای آن مسلط شوید، دید خوبی به توسعه نرم افزار پیدا میکنید.  این تجربه به دست آمده راه را برای یادگیری پلتفرم های مختلف و زبان های جدید تر برنامه نویسی برای شما هموار تر میکند.


3- هیچکس وب را روی موبایل باز نمیکند

بیایید با خودمان رو راست باشیم، اکثر کاربران گوشی های هوشمند از باز کردن وبسایت برای انجام کارهای مختلف روی گوشی خوششان نمی آید. همه سرویس ها و شرکت های بزرگ برای دستگاه های موبایل اپلیکیشن مخصوص ارائه داده اند و همچنین دسترسی هایی که با اپلیکیشن در اختیار شما قرار دارند، بسیار بیشتر از وبسایت هستند. یعنی خیلی از بیزینس ها برای گسترش کسب و کار خودشان نیاز به اپلیکیشن های موبایل دارند و اپلکیشن های اندروید ارزش بسیار زیادی را روانه این کسب و کار ها کرده اند.


4- شبکه های اجتماعی اکثرا اپ هستند

شبکه های اجتماعی معروف در چند سال گذشته که ارتباط ها و کسب کار خیلی از مردم را تغییر داده اند، کدام ها بوده اند؟ اینستاگرام، توییتر، تلگرام، فیسبوک و خیلی از موارد دیگر. حتما شما هم تجربه کارکردن با چند شبکه اجتماعی را داشتید. هیچکدام از این شبکه های اجتماعی پرطرفدار بدون وجود گوشی های موبایل و اپلیکیشن هایی که برای این پلتفرم ها تولید کردند به این جایگاه و گستردگی نمیرسند. پس اپلیکیشن های اندروید ارزش زیادی برای کمپانی ها و همچنین کاربران آنها تولید کرده اند.

شبکه اجتماعی اندروید ارزش یادگیری

5- تقاضای افزایشی برای اپ

همانطور که گفتیم، دستگاه های بیشتر و قدرتمند تری هر روز در حال تولید شدن هستند و سیستم عامل اندروید دیگر محدود به گوشی های هوشمند نیست. وقتی استفاده از یک پلتفرم زیاد میشود، تقاضا برای اپلیکیشن های مختلف هم بالا خواهد رفت و به همین مقدار برنامه نویسی اندروید ارزش بیشتری پیدا خواهد کرد. بعد از بالا رفتن تقاضا از طرف کاربران، کسب و کارهای بیشتری به سمت اپلیکیشن های اندروید می آیند.


6- مارکت تثبیت شده

امروزه بازار اپلیکیشن ها و بازی های اندروید ارزش بسیار زیادی پیدا کرده اند. این بازار در سال 2021 گردش مالی سالیانه نزدیک به 140 میلیارد دلار را دارا میباشد. حجم گردش مالی این مارکت نسبت به سالهای گذشته چندین برابر شده ( مثلا در سال 2016 گردش سالیانه بازار، حدود 62 میلیارد دلار بود) و کاملا میتوانیم آن را دارای ثبات در نظر بگیریم. امروز اپلیکیشن ها و گوشی های هوشمند یک اصل جدا نشدنی از زندگی همه ما هستند.

نمودار درآمد سالانه اپلیکیشن های اندروید از 2014 تا 2023

7- زبان های مختلف برنامه نویسی

شما میتوانید با زبان های مختلفی مانند جاوا، کاتلین، سی شارپ، پایتون و حتی HTML, Css, Javascript برای اندروید اپلیکیشن تولید کنید. پس به عنوان یک برنامه نویس دست شما برای یادگیری و ادامه دادن در این حوزه باز تر از گذشته شده است. میتوانید برای آشنایی با همه زبان های برنامه نویسی اندروید این مقاله را مطالعه کنید: “7 زبان برنامه نویسی اندروید“.


اهمیت یادگیری برنامه نویسی اندروید

اندروید ارزش یادگیری دارد؟

اپلیکیشن های اندروید در سال های اخیر بازار بسیار گسترده و رو به رشدی داشته اند. روند افزایش کیفیت اپلیکیشن ها در کنار ابزار به روز و جامعه قدرتمند، اپلیکیشن های اندروید را به دلیل اصلی حیات اکوسیستم اندروید تبدیل کرده اند. همچنین اپلیکیشن ها برای انواع مدل های کسب و کار میتوانند یک دستیار بسیار قدرتمند در برندینگ، مارکتینگ و تبلیغات باشند. پس نرم افزار های اندروید ارزش آفرینی های زیادی برای حوزه های مختلف انجام داده اند. در مجموع، برنامه نویسی اندروید و توسعه دهندگان آن امروزه از بازیگران اصلی حوزه نرم افزار هستند و اهمیت بسیار بالایی برای جامعه جهانی دارند.


بررسی بازار کار

بازار کار برای برنامه نویس های اندروید شامل چندین بخش میشود که در ادامه آنها را بررسی میکنیم.

بازار کار اندروید ارزش

فرصت های شغلی برنامه نویسی اندروید

شرکت ها و کسب و کار های مختلف، از مغازه های خرده فروشی گرفته تا استارتاپ ها و کمپانی های بزرگ، امروز همگی نیاز به برنامه نویس های اندروید دارند. برنامه نویس های اندروید میتوانند با عنوان های مختلف شغلی مشغول به کار شوند. مسئولیت های مختلفی که برنامه نویس های اندروید در شرکت های مختلف به عهده میگیرند میتوانند از موارد زیر باشند:

 • توسعه و نگهداری اپلیکیشن های موبایل اندروید
 • شرکت در طراحی و معماری اپلیکیشن ها
 • تست کردن اپلیکیشن ها برای بررسی دقت، یکپارچگی و عملکردهای نرم افزار
 • تهیه داکیومنتیشن برای منطق، کد و پیاده سازی اپلیکیشن ها
 • تولید نسخه نهایی اپلیکیشن و داکیومنت برای استفاده داخلی و کلاینت اپلیکیشن ها
 • شرکت در تیم های توسعه نرم افزاری
 • منتور شدن برای اعضای تیم توسعه

همچنین تعدادی از عناوین شغلی برنامه نویس های اندروید در زیر آورده شده اند (اطلاعات از وبسایت هایی مانند indeed و simpyhired آورده شدند):

 • توسعه دهنده اندروید
 • توسعه دهنده ارشد اندروید
 • توسعه دهنده فول استک موبایل
 • توسعه دهنده اپلیکیشن
 • توسعه دهنده تازه کار اندروید
 • توسعه دهنده نرم افزار
 • مهندس اندروید
 • توسعه دهنده زامارین
 • مهندس فرآیندهای نرم افزاری
حقوق برنامه نویس اندروید ارزش دارد

حقوق تخمینی برنامه نویس های اندروید حدود 80 الی 140 هزار دلار در سال میباشد.


آینده برنامه نویسی اندروید

بدون تعارف، آینده بسیار روشنی برای برنامه نویسی اندروید وجود خواهد داشت. در این نوشته گفته شد که در سال های گذشته تعداد دستگاه های اندروید پیشرفت چشمگیری داشته است. امروز بیش از 6 میلیارد گوشی هوشمند فعال در دنیا وجود دارد. تقریبا ماهیانه حدود 2 میلیون دستگاه جدید به این تعداد اضافه میشود. این کاربران همیشه درخواست اپلیکیشن های بهتر دارند و میخواهند اپلیکیشن های قبلی را بروز کنند. به وجود آمدن همه این شرایط، آینده بسیار روشنی برای برنامه نویسی اندروید را رقم خواهد زد.


حالا شروع به برنامه نویسی یا یادگیری اندروید کنید

شروع برنامه نویسی اندروید ارزش دارد

درباره دلایل یادگیری برنامه نویسی اندروید و اینکه چرا ارزش دارد برنامه نویسی اندروید را یاد بگیریم صحبت کردیم. اگر به فکر شروع برنامه نویسی اندروید افتاده اید، بنظرم همه فکر های منفی و شک و تردید ها را کنار بگذارید و از همین الان شروع به کدنویسی برای اندروید بکنید. میتوانید از دوره رایگان مقدماتی برنامه نویسی اندروید در آکادمی برنامه چی هم استفاده کنید. همچنین خوشحال میشویم اگر نظرات و تجربه های خودتان را در قسمت نظرات برای ما و بقیه دوستان بنویسید.


منابع بیشتر برای مطالعه

میتوانید از منابع زیر برای مطالعه بیشتر در این زمینه استفاده کنید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا